مراسم دهمین سالگرد زلزله ناگوار بم با اهدای لوح نمادین در تهران برگزار گردید.

توسط


این مراسم به همت جامعه بمی های مقیم تهران در روز پنچ شنبه 5 دی ماه در محل هتل لاله تهران بر پا شد.

در این گردهمائی نمایندگان محترم یونسکو و یونیسف و نیز رایزن فرهنگی سفارت واتیکان در ایران و جمعی از فرهیختگان ، دانشمندان ، روزنامه نگاران، صاحب نظران ، خیرین و نمایندگان بعضی از سازمانهای مردم نهاد کمک رسان داخلی و خارجی این زلزله حضور داشتند.

تعدادی از شاعران ، هنرمندان بمی حاضر در جلسه آقایان اهورا ایمان ، علی رضا مقدمی ، حامد عسگری و حمید عسگری به بیان اشعار و متون سروده شده این واقعه دلخراش که در زمان حادثه نوشته بودند پرداختند.

سخنرانان صاحب نظر این مراسم آقایان دکتر زارع استاد بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و دکتر امینی مشاور یونسکو در خاورمیانه و عضو انجمن ژئوتکنیک جهان ضمن بررسی و علل زلزله و نحوه امادگی و مقابله با آن و نیز استفاده از تجارب ده ساله زلزله بم بلاخص در زلزله احتمالی تهران را بیان داشتند.

در سالن جانبی مراسم نمایشگاه فرهنگی ، هنری ، عکسها و کتب مرتبط با بم و نیز نقاشی ها و دل نوشته های کودکان ایران به کودکان زلزله زده بمی بر پا بود.

سپس یکی از بمی ها به نمایندگی از جمعیت حاضر با بیان اینکه: در ایران و جهان سازمانهای دولتی زیادی مثل نیروهای نظامی،  هلااحمر و صلیب سرخ هستند که در زمان حوادث غیر مترقبه بعنوان نیروهای پدافند غیر عامل و بر اساس وظایف سازمانی شان کمک های شایانی می نمایند که اگر این نهادها و سازمانها نباشند امکان امداد رسانی و حتی بازسازی مقدور نیست.

جامعه بمی های ضمن تشکر از زحمات  این سازمانها و ارج نهادن به وظایف دشوار سازمانی شان از آنها تشکر می نمایند و می دانند که اگر ملت بزرگوار ایران و نمایندگان بیش از 75 کشور جهان نبودند امکان امداد رسانی و بازسازی شهر تاریخی بم میسر نمی شد.

 

ولی موسسات مردم نهاد (NGO ها) و یا افراد خیر و انسان دوستی هستند که در مواقع بحران های طبیعی فوق با حداقل امکاناتشان اقدام به کمک های مادی و معنوی انسان دوستانه می نمایند که نمیتوان هیچ قیمتی بر این نوع کمک ها نهاد و برای اینکه اجر دنیا و آخرتشان محفوظ بماند حتی بسیاری از آنها سعی می کنند تا در گمنامی بمانند.

جامعه بمی های مقیم تهران به نمایندگی از جامعه بزرگ مردم این شهرستان که این تلاشها و جان فدائی این فرشتگان مهر و دوستی را از نزدیک دیده و لمس نموده اند تصمیم به اهدای لوح نمادین به بعضی از کسانی که امکان حضور و دیدارشان در این مراسم مقدور شده بود کرد.. برای نهادینه شدن حرکت تشکر و قدردانی  این اقدام  بصورت سمبلیک انجام گرفت  . این لوح فقط نشانه قدرشناسی از این حرکت انسان دوستانه است.

و از نهادهای فرهنگی کشور و نمایندگان محترم بین المللی و رسانه های جمعی تقاضا نمودند که روز 5 دی ماه را با عنوان روز پاسداشت از انسانهای نیکوکاری که اصول و خصایل انسانی را در مواقع بحران پاس می دارند و به یاری نیازمندان حادثه دیده می شتابند نامگذاری می نمایند.

پس از آن لوح نمادین به تعدادی از کسانی که در جلسه حضور داشتند توسط جمعی از هنرمندان بمی، نماینده سابق بم در مجلس و نیز معاون سابق ریاست محترم جمهور به خیرین و نیکوکاران (فرشتگان مهر و دوستی) اهدا گردید.

این مراسم در ساعت 19 پایان یافت.

نظرات