سرپرست فرمانداری ریگان: بحران آب جدی است

توسط

به گزارش ایرنا، منصور حسین پور عصر پنجشنبه در بازدید سرزده از ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان ریگان افزود: جهاد کشاورزی تسهیلاتی را در اختیار افراد جویای کار در رابطه با راه اندازی مراکز فراوری خرما و سایر موارد قرار دهد.
وی خواستار آمار دقیق سطح زیر کشت محصولات زراعی در این شهرستان و کشت سایر رقم ها در مزارع و باغات شد.
سرپرست فرمانداری ریگان با اشاره به اینکه در زمینه کشاورزی اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: بیش از 400 کیلومتر لوله گذاری در باغات و مزارع این شهرستان انجام شده است.
مدیر جهاد کشاورزی ریگان هم گفت: امسال 60 درصد از خوشه های خرمای نخلستاهای شهرستان دچار خسارت شده اند و تولید خرما به 17 هزار تن کاهش می یابد.
موسی جلالی بیان کرد: بیشترین خسارت در منطقه چاه ملک شهرستان ریگان رخ داده و به باغات نخیلات از 30 درصد تا 90 درصد خسارت وارد شده است.
وی گفت: رقم های دیگر باید در باغات نخیلات کشت و جایگزین ارقام فعلی شود و راه اندازی ایستگاه تحقیقات در این شهرستان ضروری است.
مدیر جهاد کشاورزی ریگان ادامه داد: سال گذشته 100 میلیون تومان اعتبار برای احیای قنوات شهرستان ریگان اختصاص یافت.
وی گفت: با توجه به راه اندازی واحد مرغداری در ریگان بیش از 60 هزار تن مرغ از این مرغداری تولید و روانه بازار مصرف شد که این نوع تولید مرغ به گونه ای بود که به مرغ سبز مشهور شد.
وی اضافه کرد: امسال به دلیل کشت گندم در شهرستان و تولید بذر گندم از هر هکتار بیش از 5 تن محصول برداشت و بذر شهرستان های شرقی استان تامین شد.

جلالی گفت: طرح آبیاری تحت فشار خرده مالکین در 30 هکتار از مزارع در حال انجام است که نقشه برداری از این طرح ها در مزارع به صورت رایگان می باشد.
وی بیان کرد: 30 هکتار دیگر نیز در دستور کار است که با تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.
وی گفت: تاکنون بیش از 2 هزار و 500 هکتار از مزارع شهرستان ریگان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند که با تجهیز این سطح از هدر رفت 60 درصدی آب جلوگیری شده است.
جلالی خاطرنشان کرد: بیش از 300 مجوز واحد دامداری در شهرستان صادر شده است و ریگان یکی از قطب های تولید گوشت در شرق استان به شمار می رود.
 
 

نظرات