زنگ شکوفه ها در بم نواخته می شود

توسط

بم – ایرنا – مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان، گفت: زنگ شکوفه ها در سال جاری به یاد 10 هزار دانش آموز جانباخته زلزله بم 31 شهریور همزمان با سراسر کشور در شهرستان بم نواخته می شود.

به گزارش ایرنا، ‘ابراهیم جهانگیری’ شبانگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: زنگ شکوفه ها برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی و به منظور آشنایی با محیط مدرسه و معلمان نواخته می شود و این دانش آموزان یک روز قبل از ورود سایر دانش آموزان به مدرسه در این مکان های آموزشی حضور خواهند یافت.
وی اظهار کرد: 50 هزار دانش آموز در سال جاری در پایه اول ابتدایی استان کرمان مشغول به تحصیل خواهند شد.
وی با بیان اینکه زنگ مهر نیز در نخستین روز از ماه مهر در شش هزار مدرسه کرمان نواخته می شود، گفت: زنگ مهر با حضور استاندار کرمان در یکی از مدارس کهنوج به صدا در خواهد آمد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان، ادامه داد: نواختن زنگ مهر در مدارس کهنوج همزمان با سایر مدارس استان و کشور به دلیل برقراری عدالت آموزشی در مناطق مختلف کرمان است.
وی تصریح کرد: استاندار کرمان در نخستین روز از ماه مهر بعد از نواختن زنگ مدرسه یک واحد آموزشی را در قلعه گنج افتتاح خواهد کرد.
وی با بیان اینکه 50 درصد از مدارس استان کرمان نیازمند بهسازی و مقاوم سازی هستند، افزود: 47 هزار معلم تدریس 540 هزار دانش آموز را در استان کرمان بر عهده دارند.
جهانگیری با بیان اینکه نیروی انسانی از جمله سرمایه های اصلی و مهم آموزش و پرورش است، گفت: دانش آموزان، معلمان و والدین سه سرمایه مهم آموزش و پرورش به شمار می روند.
وی ادامه داد: پنج هزار و 400 نفر از فرهنگیان استان کرمان در سال جاری متقاضی انتقال از محلی به محل دیگر بوده اند که در قالب طرح مهر به درخواست سه هزار معلم پاسخ مثبت داده شد.
وی گفت: نقل و انتقال این تعداد فرهنگی در شرایطی انجام شد که ورودی نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید در آموزش و پرورش صفر بوده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه ساماندهی نیروی انسانی استان پهناور کرمان با شش هزار واحد آموزشی کار دشواری است، افزود: نیروهای انسانی باید به تناسب نیاز مدارس و تعداد دانش آموزان در مقاطع مختلف این استان ساماندهی شوند.
وی از ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت در همه ابعاد به عنوان راهبرد اصلی آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید نام برد.
وی از پنج راهکار و سیاست اصلی وزارت آموزش و پرورش به منظور دستیابی به ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت خبر داد و گفت: برنامه های آموزش و پرورش استان کرمان نیز بر این پنج سیاست متمرکز شده است.
جهانگیری، بهسازی و به روز کردن نیروی انسانی را از جمله برنامه های کلیدی آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید اعلام و اظهار کرد: سیاست دوم آموزش و پرورش نیز توسعه و مشارکت همه جانبه در آموزش و پرورش است.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر اهمیت آموزش و پرورش در این زمینه تاکید داشتند، به همین سبب باید از شوراهای آموزش و پرورش در این زمینه استفاده و در راستای ارتقای شوراها و پیگیری مصوبات آن برنامه ریزی کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه استفاده مدارس غیردولتی و مراکز آموزشی یکی دیگر از فرصت های توسعه مشارکت است، گفت: 8.2 درصد کشور زیر پوشش مدارس غیردولتی قرار دارند و سهم استان کرمان با 58 هزار دانش آموز 11.2 درصد است که با این وجود از میانگین کشوری دو درصد جلوتر هستیم.
وی با تاکید بر استفاده از فناوری در کلاس های درس، گفت: بیش از هزار و 500 کلاس درس در استان کرمان به سامانه های نوین تدریس مجهز و هوشمندسازی شده است.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش درصدد ارتقای تعداد کلاس های درس هوشمند استان کرمان به سه هزار کلاس است.
جهانگیری با اشاره به اجرای طرح تعالی مدیریت مدارس در 392 مدرسه استان، تصریح کرد: با اجرای این طرح نقاط ضعف و قوت کار مدیریت مدارس بررسی و کارشناسی می شود.
وی افزود: اعمال بودجه پنج درصد از مدارس که حدود 30 مدرسه در استان کرمان است در سال تحصیلی جدید به مرحله اجرا در خواهد آمد.
وی به استعداد کم نظیر دانش اموزان کرمانی در ابعاد مختلف اشاره و تصریح کرد: 111 طرح در سال جاری توسط دانش آموزان این استان به جشنواره خوارزمی ارسال که از این تعداد 60 طرح پذیرفته شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه 15 دانش آموز کرمانی در جشنواره خوارزمی موفق به کسب رتبه کشوری شدند، گفت: 11 نفر از دانش آموزان کرمانی به المپیاد کشوری راه یافتند.
وی با بیان اینکه دانش آموزان کرمانی در کنکور سال جاری نسبت به سال گذشته در رتبه های تک رقمی از چهار نفر به 9 نفر افزایش پیدا کرده اند.
وی همچنین با بیان اینکه 14 هزار دانش آموز اتباع خارجی از جمله افاغنه در استان کرمان مشغول به تحصیل هستند، گفت: بخشی از هزینه های تحصیل این دانش آموزان توسط کمیساری پناهندگان تامین می شود.

نظرات