ساماندهی حاشیه نشینی در محدوده تاریخی بم نیاز به اعتبار دارد

توسط

بم – ایرنا – رییس کمیسیون عمرانی شورای اسلامی بم گفت: برای ساماندهی حاشیه نشینی در محدوه تاریخی بم نیاز به اعتبار دارد.

به گزارش ایرنا، سمانه سام نژاد روز پنجشنبه در آیین بازدید رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از ارگ تاریخی بم افزود: با توجه به اینکه ارگ تاریخی بم و منظر فرهنگی آن ثبت جهانی شده است این ثبت محدودیت هایی را برای ساخت و ساز ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: پس از تصویب منظر فرهنگی بم در یونسکو، مجوز ساخت در شهر بم بیش از دو طبقه داده نمی شود که با توجه به قیمت بالای زمین این موضوع باعث شده تا مردم بگویند ثبت منظر فرهنگی برای ما فایده ای ندارد.
سام نژاد خاطرنشان کرد: منظر فرهنگی بم به خاطر باغشهر بودنش ثبت فرهنگی شده است که به علت اینکه کشاروزان از درختان نخل درآمد ندارند این امر موجب خشک شدن درختان می شود.
وی ادامه داد: در گذشته نیز به صورت غیر مجاز در حاشیه محدود های تاریخی بم ساخت و سازهای صورت گرفته که نیاز است برای ساماندهی این محدوده ها اعتباری اختصاص یابد تا در جای دیگر زمین برای این افراد تامین شود و محدوده های تاریخی رها سازی شود.
سام نژاد ادامه داد: برای اینکه یک سری طرح های گردشگری و باغشهرهایی با نماد ارگ تاریخی بم برای جذب گردشگر ساخته شود و این امر هم نیاز به اعتبار لازم دارد.
وی خاطرنشان کرد: اجرای حصار متناسب با هویت تاریخی بم برای باغ ها نیز اعتباری نیاز دارد که تحقق آن در رونق گردشگری و جبران برخی محدودیت هایی که ثبت منظر فرهنگی بم ایجاد کرده است می شود.
1392/12/1

نظرات